مطالعه ارتباط بین آموزش مودیان مالیاتی و اثربخشی اجرای مالیات بر ارزش افزوده در استان ایلام و ارائه راهکارهای جهت بهبود آن با رویکرد فازی AHP

قسمتی از متن پایان نامه :

2-2-8- تعاریف و تقسیم بندی‌های مالیاتی

درآمدهای مالیاتی که قلم عمده‌ی دیگر درآمدهای دولت می باشد، به عنوان ابزار مالی مؤثر برای تأمین منابع مالی هزینه‌های ضروری دولت و تعدیل در توزیع درآمد و ثروت و هدایت فعالیت‌های اقتصادی جامعه به کار می‌رود. اصولاً درآمدهای مالیاتی از نظر پایه مالیات بر پایه‌های درآمد، ثروت (دارایی) و مصرف و از نظر نحوه وصول به دو روش اصلی مستقیم و غیر مستقیم تقسیم می شوند.

2-2-8-1- تعریف و مفهوم مالیات

واژه مالیات از «مال» گرفته شده می باشد و در معانی (اجر و پاداش) (زکات مال) (سرپرستی و چراندن گله‌های گوسفند) (در جریمه ای که حکومت به علت ارتکاب جرائم ویژه از مرتکبین می‌گیرد) (باج) (خراج) و بالاخره مالی که دولت‌ها به گونه سالانه از شهروندان خود می‌گیرند؛ به کار می‌رود. اما در اصطلاح اقتصاددانان جدید مالیات این گونه تعریف شده می باشد: «مالیات مقدار پول و یا مالی می باشد که شهروندان یک کشور طبق قانون به دولت خود می‌پردازند تا در جهت اداره امور کشور تأمین کالاها و خدمات عمومی و ضروری تضمین امنیت و دفاع همگانی و عمران و آبادانی توسط دولت مورد بهره برداری قرار بگیرد (راوندی، 1380).

مالیات بر حسب تعریف سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) پرداختی می باشد الزامی و بلاعوض، مالیات ممکن می باشد به شخص، موسسه، دارایی و غیره تعلق گیرد. چنین تعریفی پرداخت‌های تامین اجتماعی را هم در بر می‌گیرد، حال آن که بر حسب مقررات و عرف مالیاتی ایران اصطلاح مالیات پرداخت‌های اخیر را شامل نمی‌گردد.

2-2-8-2- انواع مالیات

2-2-8-2-1- مالیات های مستقیم

مالیات‌های مستقیم مالیات‌هایی هستند که به گونه مستقیم بر افراد، خانوارها و بنگاه‌ها وضع می گردد. در مجموعه قوانین مالیاتی، مالیات‌های مستقیم به سه نوع مالیات بر شرکت‌ها، مالیات بر درآمد و مالیات بر ارث تقسیم می گردد. که اکثراً از پایه درآمد و ثروت اخذ می گردد. که انواع مالیات بر درآمد عبارت‌اند از مالیات بر درآمد املاک – مالیات بر درآمد اجاره املاک – مالیات بر نقل و انتقال املاک و سرقفلی – مالیات بر درآمد کشاورزی – مالیات بر درآمد حقوق – مالیات بر درآمد مشاغل – مالیات بر درآمد اتفاقی

2-2-8-2-2- مالیات های غیرمستقیم

مالیات‌های غیر مستقیم مالیات‌هایی هستند که به گونه غیر مستقیم بر کالاها و خدمات وضع می شوند. این دسته از مالیات‌ها به سه گروه عمده، مالیات بر واردات (عوارض گمرکی)، مالیات بر انواع کالاها و خدمات داخلی (مثل مالیات بر فرآورده‌های نفتی و سیگار) و مالیات بر ارزش افزوده تقسیم می شوند، که پایه اخذ آن‌ها مصرف داخلی کشور می‌باشد.

مالیات‌های مستقیم مالیات‌هایی می باشد که مستقیماً و متناسب با درآمد اشخاص اعم از حقیقی و حقوقی وصول می گردد. اما مالیات‌های غیر مستقیم به ارزش بعضی از کالاها و خدمات اضافه می گردد و پرداخت آن به مصرف کننده تحمیل می گردد. اساس این تقسیم بندی عادلانه بودن آن می باشد، زیرا که مالیات‌های مستقیم از این رو مورد توجه و تأکید می باشد که این نوع مالیات از اعتبار درآمد و ثروت افراد مطالبه می گردد، حال آن که مالیات‌های غیر مستقیم به کلیه‌ی مصرف کنندگان کالا یا بهره گیری کنندگان از خدمتی که دولت بر آن‌ها مالیات وضع کرده می باشد، صرف نظر از جایگاه مالی فرد، تعلق می‌گیرد. در واقع، مصرف این گونه کالاها و خدمات می باشد که فرد را به مؤدی پرداخت کننده‌ی مالیات غیر مستقیم تبدیل می کند.

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 سؤالات پژوهش:

سؤال اصلی:

  • آیا بین آموزش مؤدیان مالیاتی استان ایلام و اثربخشی مالیات بر ارزش افزوده ارتباط مثبت و معناداری هست؟

سؤالات فرعی:

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

  • آیا مطالعه و شناخت عواملی که باعث بهبود اجرای مالیات بر ارزش افزوده در استان ایلام می گردد، امکان‌پذیر می باشد؟
  • آیا مطالعه و شناخت عواملی که باعث بهبود آموزش مؤدیان مالیاتی استان ایلام خواهد گردید، امکان‌پذیر می باشد؟
  • آیا شناسایی و رتبه‌بندی عوامل مؤثر در کیفیت آموزش مؤدیان و اثربخشی اجرای مالیات بر ارزش افزوده در استان ایلام، امکان‌پذیر می باشد؟

مطالعه ارتباط بین آموزش مودیان مالیاتی و اثربخشی اجرای مالیات بر ارزش افزوده در استان ایلام

پایان نامه - تز - رشته حسابداری