اهدای جنین برای نازایی | بیماری

اهدای جنین واسه نازایی

اهدای جنین یا انتقال جنین به معنی انتقال جنین حاصل از لقاح خارج رحمی (آزمایشگاهی) اسپرم و تخمک یه زن و مرد به درون رحم زنی غیر از زن صاحب تخمکه.

اهدای جنین به آدمایی که توانایی بچه دار شدن ندارن (یا تخمک زن قدرت باروری نداره و یا اسپرم مرد دچار مشکله) این امکان رو میده که صاحب بچه شن.

 

اهدای جنین در ایران

اهدای جنین در ایران به موجب قانون چگونگی اهدای جنین به زن و شوهر نابارور (۲۹ تیر ۱۳۸۲ در مجلس شورای اسلامی) و آیین نامه اجرایی اون (۹ اسفند ۱۳۸۳ در هیئت دولت) به رسمیت شناخته شده و شرایط اون بیان شده.

اهدای جنین باید در مراکز مجاز تخصصی درمان ناباروری انجام بگیره و از جنینای بیشترین حد پنج روزه استفاده شه

اهداکنندگان باید زن و شوهر بوده و به طور داوطلبانه و رایگان این کار رو انجام داده و دارای سلامت جسمی و روانی و ضریب هوشی مناسب باشن.

اهداشوندگان هم باید زوجی نابارور و ایرونی باشن که درخواست مشترک خود رو به دادگاه خونواده ارائه کرده و دین و مذهب اونا هم با زوج اهداکننده برابر باشه.

 

اهدای جنین چیجوری صورت میگیره؟

در مرکزی مجاز مانند موسسه رویان، بانک اهدای تخمک و اسپرم هست که در اونجا اسپرما و تخمکای اهدایی نگهداری می شن.

 

وقتی که زوج ناباروری به اونا مراجعه می کنن، در صورت داشتن شرایط خاص، تخمک و اسپرم اهدایی به وسیله یه زن و شوهر در خارج از محیط رحم با همدیگه لقاح داده شده و وارد رحم مادر نازا می کنن. 

 

در این صورت از دید قانونی، مادری که جنین رو حمل کرده و اونو به دنیا آورده، مادر قطعی بچه حساب می شه.

بعضی از زن و شوهرا مایل نیستن که صاحبان اسپرم و تخمک اهدایی رو بشناسن و بعضیا هم خلاف این عقیده رو دارن.

 

گذشته اهدای جنین

مدت زیادی نیس که از کشف این واقعه مهم گذشته س. واقعه مهمی که خیلی از زن و شوهرا نابارور رو به آرزوی دست نیافتنی فرزنددار شدن رساند.

روشی که پزشکان واسه حفظ و نگهداری و منجمد سازی جنین و ذوب کردن انجماد اون و گذاشتن اون در داخل رحم مادر به دست آوردن .

حدود دهه ۱۹۸۰ بود که این رویا به واقعیت تبدیل شد. هیچکی از سال دقیق موفقیت این عمل اطلاعی نداره.

 

زن باید چه شرایطی واسه اهدای تخمک داشه باشه؟

۱- سن فرد اهداکننده: اهداکنندگان تخمک باید در سنین بالاترین درجه باروری باشن. سنین ۲۱ تا ۳۵ سال بهترین زمان باروری خانوم هاس. معمولا سن کمتر از ۲۰ سال و بالاتر از ۳۵ سال واسه اهدای تخمک انتخاب نمی شه .

 

۲- سلامتی و بهداشت فرد اهداکننده: فرد اهداکننده از دید سلامت جسمی بررسی می شه و سابقه بیماریا در اون بررسی می شه. اگه هر گونه سابقه خانوادگی دچار شدن به بیماریای ژنتیکی و مشکلات کروموزومی در فرد اهداکننده داشته باشه، مانند مریضی فیبروز کیستیک، مریضی قلبی مادرزادی و یا مشکلات هنگام تولد، فرد واسه اهدای تخمک انتخاب نمی شه.

اهداکنندگان جنین باید زن و شوهر بوده و به طور داوطلبانه و رایگان این کار رو انجام داده و دارای سلامت جسمی و روانی و ضریب هوشی مناسب باشن

هم اینکه سابقه اعتیاد به شکلای جور واجور مواد مخدر، در فرد اهداکننده تخمک بررسی می شه.

هم اینکه آدمایی که از مشروبات الکلی استفاده می کنن هم نمی تونن تخمک اهدا کنن، چون مصرف مواد مخدر و الکل اختلالاتی رو در سلامتی فرد به وجود می آورد و ممکنه تخمک حاصل از اونم منتهی به تولد بچه ناسالم شه .

افراد اهداکننده تخمک باید بدون بیماریای مقاربتی باشن.

 

۳- وزن مناسب: فرد اهدا کننده تخمک باید وزن متعادل و مناسبی داشته باشه.

 

۴- آزمایشای پزشکی: اهداکنندگان تخمک تحت معاینات پزشکی قرار می گیرن و از نظر سلامت جسمی مخصوصا قسمت لگن باید سالم باشن. آزمایش خون اونا باید بررسی شه و هرگونه ناهنجاری و مشکل در اونا بررسی می شه. آزمایش ادرار از فرد اهداکننده تخمک گرفته می شه تا هر گونه نگرانی در مورد به کار گیری مواد مخدر در اون برطرف شه .

 

۵- سلامت روانی: سلامت روانی فرد اهداکننده تخمک بررسی می شه.

چگونگی روند اهدای تخمک

روند اهدای تخمک ممکنه چند ماه طول بکشه. در طول یه وقتی که فرد اهداکننده تحت نظر پزشکه، به اون داروهایی داده می شه تا قاعدگی رو عقب بندازه (جسم زرد تولید نشه و حالت یائسگی کاذب در فرد ایجاد شه )

در این حالت باید تخمدانای فرد اهداکننده رو طوری تحریک کرد تا بیشتر از یه تخمک آزاد کنه که دکتر متخصص با دادن دوزهای چندگانه از هورمون محرک فولیکول، این کار رو انجام میده.

دکتر متخصص به وسیله آزمایش خون و سونوگرافی، تخمکای آزادشده رو بررسی می کنه.

هر خانوم تو یه ماه تنها یه تخمک بالغ آزاد می کنه. وقتی که تخمک بالغ آزاد شد (معمولا ۳۴ تا ۳۶ ساعت پس ازتزریق، تخمک آزاد می شه)، فرد مورد بیهوشی قرار میگیره.

بعد یه سوزن وصل به پروپ سونوگرافی وارد واژن فرد اهداکننده می شه و تخمک از فرد اهدا کننده جمع آوری می شه.

تخمک قبل از رسیدن به رحم فرد گیرنده در محیط آزمایشگاهی بارور می شه و بعد وارد رحم فرد گیرنده می شه.

اگه اهدای جنین تحت نظر دکتر متخصص و با تجربه و در مکانی مجهز و با در نظر گرفتن تموم سوابق سلامتی فرد اهداکننده انجام گیرد، مشکلات کمتری اونو تهدید می کنه

چه خطراتی فرد اهدا کننده تخمک رو تهدید می کنه؟

اهدای تخمک یه روند آزمایشگاهی و مصنوعیه که به دلیل دستکاریای بشر ممکنه خطراتی رو واسه فرد اهدا کننده تخمک به وجود آورد.

مشکلات جانبی شایع شامل نفخ، تحریک پذیری، درد و گرفتگی عضلات در زن اهداکننده تخمکه.

 

یکی از مشکلات جدی و خطرناک و البته بسیار نادر، سندروم تحریک زیادتر از اندازه تخمدان در فرد اهدا کننده س.

این آسیب جدی به دلیل کارکرد داروهاییه که به فرد اهدا کننده داده می شن تا بر تخمدانا اثر بذارن و تخمکای بیشتری تولید کنه.

 

دردهای جدی شکمی هم در اثر ورم شکم ممکنه به وجود بیاد.

علایم دیگری مانند کاهش دفع ادرار، تنگی نفس ممکنه در فرد اهداکننده  تخمک به وجود بیاد که در صورت بروز زیاد این علایم در فرد، نیاز جدی به بستری شدن در بیمارستانه.

 

البته همونطور که گفته شد اگه این عمل تحت نظر دکتر متخصص و با تجربه و در مکانی مجهز  و با در نظر گرفتن همه سوابق سلامتی فرد اهداکننده انجام گیرد، مشکلات کمتری اونو تهدید می کنه.

زهره لطیفی

بخش سلامت تبیان

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *