سایت دانلود پایان نامه های رشته مدیریت

عنوان کامل پایان نامه :

  مطالعه ارتباط بین هوش هیجانی و رفتار شهروندی سازمانی در سازمان اوقاف و امور خیریه

قسمتی از متن پایان نامه :

هوش چندگانه چیست؟

هنگامی که واژه هوش به گوش ما می‌خورد معمولاً مفهوم ضریب‌هوشی ( IQ ) به ذهنمان می‌آید. هوش معمولاً به عنوان توانائی‌های بالقوه عقلانی تعریف می گردد. چیزی که ما با آن زاده می‌شویم، چیزی که قابل اندازه‌گیری می باشد و ظرفیتی که تغییر دادن آن دشوار می باشد. امّا در سال‌های اخیر دیدگاه‌های دیگری نسبت به هوش پدید آمده می باشد. یکی از این دیدگاه‌ها، نظریه هوش چندگانه می باشد که توسط هاوارد گاردنر، روان‌شناس دانشگاه هاوارد، ارائه گشته می باشد.

بر طبق این نظریه، دیدگاه‌های روان‌سنجی سنتی نسبت به هوش، بسیار محدود و ضعیف می باشد. گاردنر نظریه‌اش را نخستین بار در کتاب قاب‌های ذهنی: نظریه هوش چندگانه، در سال 1983 ارائه نمود. به عقیده او همه بشر‌ها دارای انواع مختلفی از هوش هستند. طبق نظریه گاردنر، برای به دست آوردن تمام قابلیت‌ها و استعدادهای یک فرد، نباید تنها به مطالعه ضریب هوشی پرداخت بلکه انواع هوش‌های دیگر او مثل هوش موسیقیایی، هوش درون فردی، هوش تصویری-فضایی و هوش کلامی- زبانی نیز بایستی در نظر گرفته گردد.

نظریه گاردنر با انتقاداتی از سوی روان‌شناسان و مربیان روبرو گشته می باشد. منتقدان می‌گویند تعریف گاردنر از هوش بسیار وسیع و گسترده می باشد و یازده نوع هوشی که او تعریف کرده فقط نشانگر استعدادها، خصوصیات شخصیتی و توانائی‌هاست. از دیگر نقاط ضعف نظریه گاردنر می‌توان به کمبود پژوهش‌های عملی پشتیبان آن تصریح نمود.

اما با وجود این، نظریه هوش چندگانه محبوبیت زیادی در بین مربیان و آموزشگران پیدا کرده می باشد و بسیاری از معلمان از این نظریه در انتخاب شیوه تدریس خود بهره گیری می‌کنند.

 

انواع مختلف هوش از نظر پروفسور هاوارد گاردنر عبارتست از:

1-هوش زبانی: افراد دارای این هوش توانمندی هایی زیرا صحبت کردن، تفسیر، ترجمه کردن، سخنرانی، تدریس، ویراستری، وکالت، مشاوره و کتابداری را دارا می‌ باشند.

ویژگی‌های هوش کلامی- زبانی

 • مهارت در به یادآوردن اطلاعات نوشته یا گفته شده
 • لذت بردن از خواندن و نوشتن
 • مهارت در مباحثه یا صحبت‌های متقاعد کننده
 • توانائی در تبیین دادن مسائل
 • بهره گیری از شوخ‌طبعی به هنگام اظهار داستان‌ها

انتخاب‌های شغلی

 • نویسنده/ روزنامه‌نگار
 • وکیل
 • معلم

2-هوش منطق ریاضی: این افراد تواناییها‌یی زیرا محاسبه کردن، حسابداری، پژوهش، آمارگیری، حسابرسی، استدلال کردن، تجزیه و تحلیل، طبقه بندی و مرتب کردن را دارا هستند و در مشاغل مرتبط اولویت دارند.

نقاط قوت- تحلیل مسائل و عملیات ریاضی

کسانی که هوش منطقی- ریاضی بالایی دارند در استدلال، شناسایی الگوها و تحلیل منطقی مسائل قوی هستند. این افراد به تفکر درمورد مفهوم اعداد، روابط والگوها علاقه‌مندند.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف پژوهش

هدف اصلی:

 • مطالعه ارتباط بین هوش هیجانی و رفتار شهروندی سازمانی در کارکنان سازمان اوقاف و امور خیریه استان های اصفهان, تهران و خراسان رضوی.

اهداف فرعی (جزئی):

 • مطالعه ارتباط ابعاد مختلف رفتار شهروندی سازمانی و هوش هیجانی در کارکنان سازمان اوقاف و امور خیریه استان های اصفهان, تهران و خراسان رضوی.
 • مطالعه تفاوت عملکرد متغیرهای رفتارشهروندی سازمانی و هوش هیجانی در کارکنان سازمان اوقاف و امور خیریه استان‌های تهران ، اصفهان و خراسان رضوی.
 • مطالعه تاثیر وضعیت شغلی (مانند سابقه کار و..) بر چگونگی رفتار شهروندی سازمانی و هوش هیجانی در کارکنان سازمان اوقاف و امور خیریه استان‌های تهران ، اصفهان و خراسان رضوی.