مطالعه ارتباط بین آموزش مودیان مالیاتی و اثربخشی اجرای مالیات بر ارزش افزوده در استان ایلام و ارائه راهکارهای جهت بهبود آن با رویکرد فازی AHP

قسمتی از متن پایان نامه :

تاریخچه مالیات بر ارزش افزوده در جهان:

نخستین بار در سال 1918 میلادی و توسط یک مدیر آلمانی به نام «فون زیمنس» ایده اصلی مالیات بر ارزش افزوده مطرح و پس از آن پیشنهادهای دیگری برای کاربردی کردن این مالیات ارائه گردید و برای بیش از سه دهه تا قبل از اجرای آن مورد بحث قرار گرفت. در سال 1953 و 1957 «موریس لاره» فرانسوی به پیشرفت و توسعه‌ی این مالیات کمک‌های فراوانی نمود و برای تأمین هزینه‌ها مخارج پس از جنگ جهانی این مالیات را در فرانسه پایه گذاری نمود به همین دلیل وی به «پدر مالیات بر ارزش افزوده» شهرت دارد[1].

از سال 1945 میلادی به بعد، کشورهای آلمان و دانمارک به عنوان پیشگامان به‌کارگیری این نظام مالیاتی جدید نسبت به جایگزین کردن آن به جای سایر مالیات‌های غیر مستقیم اقدام کردند.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

مالیات بر ارزش افزوده در کشور فرانسه در سال 1948 میلادی به اجرا درامد وصرفا تولیدات کارخانه را پوشش می‌داد اما در پی اصلاح سیستم مالیات بر فروش در فرانسه مالیات بر ارزش افزوده از نوع مصرف اعمال گردید. اولین کشوری که مالیات بر ارزش افزوده را به شک جامع و کامل پیاده نمود برزیل بود. این کشور در سال 1968 انواع مالیات بر فروش را که به مدت 30 سال اجرا می‌گردید، برچید ومایات بر ارزش افزوده را جایگزین نمود. در دهه 70 قرن بیستم سایر اعضای جامعه اروپا نیز نسبت به استقرار این نظام اقدام کردند و سپس شورای اتحادیه اقتصادی اروپا تحت عنوان «متناسب سازی سیستم‌های مالیاتی موجود و طرفداری از تجارت» دستورالعملی منتشر نمود وبر اساس آن کلیه اعضا ء را ملزم نمود تا اول ژانویه 1970 سیستم مالیات بر ارزش افزوده را اعمال کنند. (طهماسبی و همکاران، 1381؛ ص 5). در بین کشورهای مجری مالیات بر ارزش افزوده کشورهایی وجود دارند که خصوصیات فرهنگی و اجتماعی آن‌ها تا حدودی مشابه کشور ایران می باشد مانند اردن، آذربایجان، لبنان، پاکستان و…امروزه در تک تک قاره‌های جهان تعداد کشورهایی که این نظام را اجرا نموده‌اند در اکثریت قرار دارد و در واقع فقط در خاورمیانه این مالیات هنوز جایگاه خود را پیدا نکرده می باشد و علتان هم وجود منابع نفت و گاز می باشد که عمده منابع مالی دولت‌های منطقه را تأمین می‌نماید. برای مثال آمارها و برآوردها نشان می‌دهد در بین کشورهای آسیایی و خاورمیانه، ایران کم‌ترین اندازه کوشش مالیات را دارد و شاخص کوشش مالیاتی ایران معادل 5 درصد برآورد شده می باشد (فلیجی، 1385).

[1] . آشنایی با کشورهای مجری نظام مالیات بر ارزش افزوده، دفتر طرح ارزش افزوده،7

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 سؤالات پژوهش:

سؤال اصلی:

  • آیا بین آموزش مؤدیان مالیاتی استان ایلام و اثربخشی مالیات بر ارزش افزوده ارتباط مثبت و معناداری هست؟

سؤالات فرعی:

  • آیا مطالعه و شناخت عواملی که باعث بهبود اجرای مالیات بر ارزش افزوده در استان ایلام می گردد، امکان‌پذیر می باشد؟
  • آیا مطالعه و شناخت عواملی که باعث بهبود آموزش مؤدیان مالیاتی استان ایلام خواهد گردید، امکان‌پذیر می باشد؟
  • آیا شناسایی و رتبه‌بندی عوامل مؤثر در کیفیت آموزش مؤدیان و اثربخشی اجرای مالیات بر ارزش افزوده در استان ایلام، امکان‌پذیر می باشد؟

مطالعه ارتباط بین آموزش مودیان مالیاتی و اثربخشی اجرای مالیات بر ارزش افزوده در استان ایلام

پایان نامه - تز - رشته حسابداری