مطالعه ارتباط بین بعضی ساز و کارهای حاکمیت شرکتی و اعلام به موقع سود

قسمتی از متن پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

2- 15- حاکمیت شرکتی در ایران

با در نظر داشتن اینکه اصطلاح حاکمیت شرکتی در دو دهه­ی اخیر بارها و بارها مورد بحث متخصصان مالی و امور شرکت­ها و اقتصاد دانان جهان قرار گرفته و گاه روایت­های متفاوت و متضادی نیز پیدا کرده می باشد، در ایران هنوز به گونه­ای ارزشمند و با قاعده مطالعه نشده می باشد. دلیل این امر نیز تا حدی روشن می باشد، گستره­ی فعالیت شرکت­های سهامی عام در قیاس با حجم عمومی فعالیت در اقتصاد ضعیف می باشد، بازارهای مالی هنوز عمق و گستره­ی کافی نیافته­اند و ساختاری متناسب با اقتصاد در حال گذر، پیدا نکرده می باشد. در ایران هرچند از اوایل دهه­ی 1340 بورس اوراق­ بهادار تأسیس گردید و در قانون تجارت و به ویژه در لایحه­ی اصلاحی اسفندماه 1374 تأسیس و اداره­ی شرکت ­ها تا حدودی مطرح شده بود اما موضوع حاکمیت شرکتی با مفهوم کنونی آن در چند سال اخیر مطرح شده می باشد. این موضوع در اوایل دهه ی 1380 و در مصاحبه ­های مسئولان وقت سازمان بورس و اوراق بهادار و در مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی مطرح و مطالعه گردید و در وزارت امور اقتصادی و دارایی کمیته­ای به مطالعه موضوع حاکمیت شرکتی و مباحث مربوط به آن پرداخت. موضوع حاکمیت شرکتی نخستین بار در کنفراس ملی “بازار سرمایه، موتور محرک توسعه ی اقتصادی ایران” که توسط دانشگاه علامه طباطبایی در7 و8 آذر ماه 1383در مرکز همایش های رازی برگزار گردید، مطرح و بعد از آن در مقاله­ای با عنوان “حاکمیت شرکتی و تأثیر آن در توسعه­ی بازار سرمایه” توسط دکتر حساس­یگانه ارائه گردید و در ادامه این موضوع در مقطع دکتری حسابداری در درس توسعه­ی عقاید و افکار حسابداری و حسابرسی در دانشگاه­ها تدریس می گردد (قنبری، 1386).

این موضوع در دو سمینار “گزارش­گری مالی و تحول­های پیش­رو” و “نظام حاکمیت شرکتی و حسابرسی داخلی” به ترتیب در 8 و 9 دی ماه 1383 و 30 آبان و اول آذر ماه 1384 در مرکز همایش های رازی به همت انجمن حسابداران خبره­ی ایران مورد مطالعه قرار گرفت و ارائه گردید. در پی آن، در اواخر سال 1383 مرکز تحقیقات و توسعه­ی بازار سرمایه­ی سازمان بورس اوراق بهادار دست به انتشار ویرایش اول آیین­نامه­ی حاکمیت شرکتی زد که در پایگاه اطلاع­رسانی بورس اوراق بهادار در دسترس می باشد. این آیین­نامه در 22 ماده و در دو تبصره تنظیم شده و شامل تعریف­ها، وظایف هیأت مدیره، سهامداران، افشای اطلاعات و پاسخ­گویی وحسابرسی می باشد. این آیین­نامه با در نظر داشتن ساختار مالکیت و وضعیت بازار سرمایه و با در نظر داشتن قانون تجارت حاضر، تنظیم شده و با سیستم درون سازمانی (ارتباط­ای)، حاکمیت شرکتی سازگار می باشد. انتشار این آیین­نامه یادآور کوشش ارزنده­ای می باشد که مطالعه و تجدیدنظر در بعضی از موارد آن، می­تواند در توسعه­ی بازار سرمایه تأثیر مؤثری اعمال کند (حساس یگانه، 1385).

با در نظر داشتن ویژگی­های سیستم حاکمیت شرکتی و وجود بازار سرمایه و کوشش­های انجام شده در مورد گسترش آن­، سیستم حاکمیت شرکتی درون سازمانی در ایران مطرح و موضوعیت دارد. در برنامه­های سوم و چهارم توسعه­ی کشور، به خصوصی­سازی توجه ویژه­ای شده می باشد. پس به ­نظر می­رسد در صورت دستیابی به هدف­های خصوصی­سازی در این برنامه­ها و افزایش سهام داران و ذینفعان شرکت­ها، سیستم حاکمیت شرکتی در کشور ما با در نظر داشتن تجربه­ی سایر کشورها که به خصوصی سازی دست زده­اند، به سمت سیستم برون­سازمانی تغییر جهت دهد (حساس یگانه، 1385).

از منظر بورس اوراق بهادار تهران، حاکمیت شرکتی شیوه ای برای هدایت و اداره فعالیت­ های شرکت توسط هیأت‌ مدیره و مدیریت ارشد می­باشد. این شیوه می­تواند بر نحوه اقدام هیأت­ مدیره به صورت های ذیل تأثیرگذار باشد:

  • تدوین اهداف شرکتی،
  • انجام کسب و کار روزانه،­
  • انجام مسئولیت پاسخ­گویی در قبال سهامداران و در نظر داشتن منافع سایر ذینفعان، هم­جهت کردن فعالیت ­ها و رفتارهای شرکتی با این توقع عمومی که مدیران به شیوه­ای درست، ایمن و متناسب به قوانین و مقررات لازم­ الاجرا اقدام خواهند نمود و طرفداری از منافع سرمایه­گذاران (آیین­نامه اصول راهبری شرکت ها، 1386).

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 اهداف پژوهش:

هدف از پژوهش حاضر مطالعه ارتباط بین حاکمیت شرکتی و مالکیت شرکتی و به موقع بودن سود در بورس اوراق بهادار تهران می باشد. بدیهی می باشد انجام چنین مطالعاتی، مشروط به بهبود فرآیند تصمیم گیری بهره گیری گنندگان از گزارش های حسابداری منجر می گردد. سازوکار حاکمیت شرکتی بر کیفیت اطلاعات افشاء شده توسط شرکت ها، مانند به موقع بودن سود اثر می گذارد. افشای اطلاعات مالی شفاف، معضلات و مسائل نمایندگی را از طریق کاهش تقارن اطلاعاتی بین مدیریت و سهام داران به حداقل می رساند. و باعث بهبود کیفیت اطلاعات ارائه شده توسط مدیریت می گردد. این پژوهش در صدد یافتن پاسخی برای این سؤال می باشد که آیا حاکمیت شرکت با نوع مالکیت شرکت ارتباط دارد؟ آیا به موقع بودن سود به نوع مالکیت شرکت بستگی دارد؟ از آن جایی که در این مطالعه، شواهدی در خصوص مالکیت شرکتی و همچنین به موقع بودن سود ارایه خواهد گردید، اهداف پژوهش را می توان به صورت زیر بیان نمود:

  • مطالعه ارتباط بین مالکیت خانوادگی و به موقع بودن سود
  • مطالعه ارتباط بین مالکیت نهادی و به موقع بودن سود
  • مطالعه ارتباط بین مالکیت شرکتی و به موقع بودن سود

مطالعه ارتباط بین بعضی سازوکارهای حاکمیت شرکتی و اعلام به موقع سود

پایان نامه - تز - رشته حسابداری